AnaSayfa Ürünlerimiz Programlar Kurumsal  

 

Hosting Nedir?

 

İnternet siteleri ve İnternet sitelerindeki resim, müzik, video gibi verilerin sunucu adı verilen gelişmiş bilgisayarlarda depolanmasına hosting yani barındırma hizmeti denir. İnternet sitelerinin yayınlanabilmesi için barındırma hizmeti almak zorunludur. Barındırma hizmeti hosting firmaları tarafından sağlanır ve ücretlidir. Bedava hosting hizmeti sağlayan servisler de mevcuttur ama bu servislerin güvenilirliği hakkında şüphe uyandırıcı tartışmalar yaşanmaktadır.

Barındırma hizmetinin en temel unsuru sunuculardır. Çünkü internet sitelerinin yazılım dosyaları, veri tabanları ve diğer tüm öğeleri bu sunucularda tutulur. İnternet siteleri aynı anda binlerce kişiye ulaşabildikleri için internet sitelerini barındıran sunucuların da çok gelişmiş olması gerekmektedir. Eğer sunucunun kalitesi iyi değilse sitelere ulaşma süresi uzayabilir ya da arızalar sonucu hiç ulaşılamayabilir.

Hosting Nasıl Alınır? Hosting hizmeti almak için ilk önce yayınlanacak site için gerekli olan özellikler belirlenmelidir. Sitenin kapladığı alan, ileride kaplayacağı tahmini alan, aylık trafik kotası gibi özellikler belirlendikten sonra hosting firmasının düzenlemiş olduğu hosting tarifelerinden en uygun olanı seçilir. Eğer uygun bir tarife yoksa firmayla iletişime geçerek özel tarife seçeneği sağlanabilir. Firmaya gerekli olan ödeme yapıldıktan sonra firmanın sitesinin gerekli bölümlerinden ödeme bildirimi yapılır. Firma çalışanları en fazla birkaç saat süren bir işlem sonucunda hosting alanını kullanıma hazır hale getirirler.

Hosting Fiyatları Hosting fiyatları belirlenirken alınacak hizmetteki özellikler göz önünde bulundurulur. Firmalar genellikle özellik ve fiyatlarına göre tarifeler düzenler. Böylelikle hosting hizmeti daha hızlı bir şekilde sağlanır. Genellikle aşağıdaki özelliklere göre fiyatlandırma yapılır.

Web depolama limiti Bant genişliği limiti Sunucu işletim sistemi Veri tabanı tipi ve limiti Ek alan adı limiti Alt alan adı limiti Sunucu ülke lokasyonu Desteklenen programlama dilleri Hosting yönetim paneli tipi Firmanın güvenlik sertifikası

 

 
     
Bilgisayar Tarihçesi Ip Adresi Nedir? Yerinde Teknik Servis
Teknik servis formu Domain Nedir? Projeksiyon Tamiri
Toplama Bilgisayar Nedir? Hosting Nedir? Outlook Ayarları
     

            © 2009 tecHizmet  Tüm Hakları Saklıdır